'

Klíšťata a desatero pro toulky přírodou

Článek obsahuje reklamní sdělení společnosti GSK.

Při pobytu v naší přírodě vám, táborníci a tuláci přírodou, pravděpodobně nehrozí setkání s nebezpečnými živočichy, jako jsou medvědi, vlci či vzteklé lišky. Reálnější je možnost setkání s přemnoženými divočáky. Zcela jistě se však setkáte s drobnými krevsajícími členovci. Ano, jsou to klíšťata – přesněji klíště obecné latinsky Ixodes ricinus. Zde je desatero, které bychom měli mít na mysli při pobytu v přírodě, abychom se před klíšťaty a hlavně onemocněními, které přenášejí, chránili.

  • Klíšťata se vyskytují od časného jara do pozdního podzimu téměř všude v listnatých a smíšených lesích, na okrajích luk, v trávě u cest, ale i v „městské přírodě“ (lesoparky, zahrádky). Vyskytují se až do nadmořské výšky 1200 m. Rčení „na mne klíšťata nejdou“ neplatí.
  • Klíšťata mohou přenášet závažné choroby na člověka, zvláště klíšťovou encefalitidu a Lymeskou boreliózu. Místy je virem klíšťové encefalitidy nakaženo 0,1–3 % klíšťat a kolem 10–20 % i více je nakaženo boréliemi.
  • Proti přenosu klíšťové encefalitidy ani Lymeské boreliózy se neumíme přirozeně chránit. Umíme ale snížit pravděpodobnost toho, že se na nás přisaje klíště a chránit se tak proti nákaze nepřímo.
  • Účinnou, spolehlivou a dlouholetou ochranou proti klíšťové encefalitidě je očkování.
  • Očkování proti Lymeské borelióze dosud neexistuje, a proto je třeba se chránit jinými způsoby, např. vhodným oděvem a repelenty (viz bod 3.).
  • Mezi repelenty patří různé chemické a přírodní látky, které mají schopnost odpuzovat hmyz. Obecně jsou syntetické repelenty účinnější než repelenty přírodního původu a jejich účinek přetrvává déle. U syntetických repelentů je nejčastěji udávaná doba ochrany 2 - 3 hodiny, u přírodních 30 - 60 minut. Při delším pobytu v přírodě je tedy nutné aplikaci repelentu opakovat. Repelent se aplikuje na odhalenou pokožku nebo oděv, vyhněte se místům s porušenou nebo poraněnou kůží. Děti a těhotné ženy by měly být při používání repelentu opatrné.
  • I při použití repelentu je důležité se po návratu z přírody prohlédnout, zdali někde na těle klíšťata nelezou nebo se již nepřisála. Nalezená klíšťata hned odstraníme. Jsme-li v přírodě déle, prohlídku opakujeme několikrát denně.
  • Zjistíme-li přisáté klíště, je nutné jej bezodkladně vhodným způsobem z kůže odstranit, nejlépe za použití speciálních plastových klíštěk. Ranku po vytažení klíštěte vydesinfikujeme.
  • Učiníme-li tak zhruba do 24 hodin po přisátí klíštěte, je dobrá šance, že k přenosu borélií, původců Lymeské boreliózy, do našeho těla nedojde. Bohužel v případě viru klíšťové encefalitidy je i krátkodobé přisátí klíštěte pro přenos viru dostatečné, a proto platí přikázání (viz bod 4.).
  • Zpozorujeme-li na místě, kde se klíště přisálo, po několika dnech charakteristickou nápadnou skvrnu (tzv. erythema migrans), nebo pociťujeme-li po určité době po přisátí klíštěte příznaky onemocnění (zvýšená teplota, horečka, bolest hlavy, únava), je nutné vyhledat lékařskou pomoc. V případě, že lékař potvrdí boréliozu a nasadí antibiotika, předejde se možným dalším komplikacím, které tato nemoc může způsobit. Tato skvrna se vyskytuje přibližně u 50–80 % případů, nelze na ní tedy „spoléhat“ jako na univerzální indikátor onemocnění!


Chraňte se proti klíšťové encefalitidě vakcínou Encepur. Poraďte se se svým lékařem!

Stejně jako jiné vakcíny, ani vakcína Encepur® proti klíšťové encefalitidě neochrání 100 % očkovaných. Aplikace vakcíny může být spojena s nežádoucími účinky, které jsou popsány v příbalových informacích přípravků. Před použitím si pečlivě pročtěte příbalovou informaci vakcíny, dostupnou také na www.sukl.cz. Vakcína Encepur® je registrovaný léčivý přípravek vázaný na lékařský předpis. Přípravek není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Očkování provádí lékař injekcí do svalu. O očkování se poraďte se svým lékařem nebo lékařem Vašeho dítěte. Nežádoucí účinky prosím hlaste také na cz.safety@gsk.comVakcinační akce č. j.: MZDR 59391/2017-13/OVZ je schválena Ministerstvem zdravotnictví ČR.

 

Encepur je vakcína proti klíšťové encefalitidě 

CZ/ENC/0038/17

 

GlaxoSmithKline, s.r.o., Hvězdova 1734/2c, 140 00 Praha 4,
tel.: 222 001 111, fax: 222 001 444, e-mail: cz.info@gsk.com www.gsk.com

Našli jste, co jste hledali? ANO / NE
Je nám líto, že jste nenašli informaci, která Vás zajímá. Můžete ještě zkusit mapu stránek nebo nám napište e-mail.
Děkujeme za Vaši zpětnou vazbu. Podělte se s námi o Váš příběh, napište nám na e-mail cz.info@gsk.com.
Sdílejte www.stop-kliste.cz se svou rodinou, přáteli a známými.