Klíšťová encefalitida

 

Virus klíšťové encefalitidy

Klíšťová encefalitida je zánětlivé onemocnění mozku a mozkových blan. Původcem je virus klíšťové encefalitidy neboli „klíšťovky“, který dlouhodobě přežívá nejčastěji v drobných hlodavcích, odkud ho infikovaná klíšťata roznášejí dál, mimo jiné i na člověka. Na člověka se virus nejčastěji přenáší přisátím klíštěte. Méně časté jsou nákazy z tepelně neupraveného kravského, kozího nebo ovčího mléka od nakažených zvířat.

 

Přenašeče klíšťové encefalitidy můžete snadno přehlédnout, protože nižší vývojová stádia klíšťat (nymfy) jsou velmi malá a z kůže po nasátí krve rychle odpadnou. Vůbec si tedy nemusíte všimnout, že jste měli přisáté klíště.

 

 

 

Klíšťová encefalitida: příznaky a průběh nemoci

Když se infikované klíště přisaje, virus klíšťové encefalitidy se dostává nejprve do bezprostředního okolí rány, odkud následně postupuje do mízních uzlin, ze kterých – už pomnožený – putuje krví do různých částí těla, včetně mozku. Inkubační doba klíšťové encefalitidy činí zpravidla 7 - 14 dní (rozmezí 4 - 28 dní). Základním vyšetřením je stanovení protilátek proti viru klíšťové encefalitidy z krve.

 

Klíšťová encefalitida má typicky dvě fáze:

  • Po uplynutí inkubační doby připomínají první příznaky encefalitidy lehkou chřipku. Infikovaného člověka pobolívá hlava, je unavený, má zvýšenou teplotu a bolesti svalů a kloubů. Potíže po několika dnech odezní. Tyto příznaky mohou na velmi krátkou dobu vymizet a poté obvykle nastává druhá fáze, při níž může virus postihnout nervový systém. Druhá fáze onemocnění se nemusí rozvinout u každého. 
  • Druhá fáze onemocnění je mnohem závažnější. Objevují se silné bolesti hlavy, horečka, zvracení, světloplachost. Dochází k postižení centrálního nervového systému. Rozvíjí se porcuchy vědomí, nervové obrny, poruchy paměti, spánku, dezorientace. Tento akutní stav trvá 2 až 3 týdny. V těžších případech vede tato fáze k trvalým následkům, jako například psychickému poškození, trvalým bolestem hlavy, snížení soustředění a výkonnosti nebo obrně končetin.

 

Celosvětově se každoročně klíšťovou encefalitidou nakazí kolem 12 000 lidí. Účinná léčba klíšťové encefalitidy v současnosti neexistuje. Jediným dostupným specifickým způsobem ochrany před nákazou je očkování proti klíšťové encefalitidě.

 

Kdy a kde nás klíšťata nejvíc ohrožují?

Aktivitu klíšťat ovlivňují klimatické podmínky. Klíšťata vyhledávají nejen teplé, ale také vlhké prostředí. Proto je mnoho případů nemoci hlášeno od jara do zimy. V chladnějších a sušších měsících aktivita klíšťat klesá.

Klíšťová encefalitida se vyskytuje téměř po celé Evropě a v mírném pásmu Asie až po severní Japonsko. V České republice se vyskytuje klíšťová encefalitida na celém území, nejvyšší výskyt je pak v oblasti Jižních Čech, Českomoravské vrchoviny a v Plzeňském kraji. Infikovaná klíšťata se vyskytují i v nadmořských výškách nad 1 000 m. n. m.

 

Klíště je možné chytit nejen na dovolené v přírodě, ale i během sportování, při procházkách v parku nebo zahrádkaření.

 

6 kroků jak se chránit proti klíšťatům

1. Nezanedbejte očkování proti klíšťové encefalitidě
Očkování proti klíšťové encefalitidě představuje dostupnou a účinnou ochranu. Ani to však nemusí onemocnění zabránit v 100 % případů, proto dbejte i dalších doporučení.

 

2. Používejte vhodný repelent    Jaký je vhodný repelent?
Mezi repelenty patří různé chemické a přírodní látky, které mají schopnost odpuzovat hmyz. Obecně jsou syntetické repelenty účinnější než repelenty přírodního původu a jejich účinek přetrvává déle. U syntetických repelentů je nejčastěji udávaná doba ochrany 2 - 3 hodiny, u přírodních 30 - 60 minut. Při delším pobytu v přírodě je tedy nutné aplikaci repelentu opakovat. Repelent se aplikuje na odhalenou pokožku nebo oděv, vyhněte se místům s porušenou nebo poraněnou kůží. Děti a těhotné ženy by měly být při používání repelentu opatrné.

 

3. Volte vhodné oblečení
Do přírody noste trika s dlouhými rukávy a kalhoty. Tričko si zasuňte do kalhot a kalhoty do ponožek. Volte oblečení světlejších barev, abyste na něm klíště snadněji zaznamenali.

 

4. Vyhýbejte se vysoké trávě
Klíšťata se vyskytují především ve vysoké trávě a v křovinách. Na procházce se proto držte vyznačených cest. Vyvarujte se dlouhého sezení na zemi.

 

5. Zkontrolujte, zda nemáte přisáté klíště
Po příchodu domů zkontrolujte oblečení i povrch celého těla, zda na sobě nemáte lezoucí či přisátá klíšťata. Klíšťata snadno přehlédneme ve vlasové linii, za ušima, v podkolenních jamkách, v tříslech a v podpaží.

 

6. Přisáté klíště odstraňte
Pokud najdete přisáté klíště, odstraňte jej a zneškodněte, např. jej zabalte do toaletního papíru a spláchněte do WC, aby se znovu nepřisálo. Ránu dezinfikujte.

Jak správně odstranit přisáté klíště.

 

 

Klíšťová encefalitida
vs.
lymská borelióza

Klíšťata přenášejí také onemocnění, které se nazývá lymská borelióza (i jiná onemocnění např.: ehrlichiózu, bartonelózu, rickettsiózu nebo tularémii). V současnosti proti borelióze neexistuje žádná očkovací látka – nejdůležitější je včasná diagnóza boreliózy a okamžité zahájení léčby. Diagnostikovat lymskou boreliózu není snadné, protože její symptomy se podobají příznakům jiných onemocnění. Pokud se vám po kousnutí klíštěte objeví na kůži zarudnutí, konzultujte situaci s lékařem, který může provést krevní testy, případně ihned zahájit léčbu antibiotiky. Pokud je borelióza včas odhalena a zaléčena, obvykle příznaky odezní bez jakýchkoli komplikací a trvalých následků.

 

Borelióza probíhá typicky ve třech fázích.

  • V první fázi se v místě přisátí klíštěte může objevit červená skvrna s vybledlým středem. Obvykle k tomu dochází asi 30 dní po kousnutí klíštětem. V jednom ze tří případů se zarudnutí kůže při lymské borelióze neobjeví. Mohou se objevit příznaky podobné chřipce (bolest hlavy, únava, slabost, bolesti svalů a kloubů).
  • Po několika týdnech až měsících nastává druhá fáze, pro kterou jsou typická obtížně léčitelná chronická onemocnění jako např. bolesti a otoky kloubů, obrna nebo přechodný zánět srdečního svalstva.
  • Třetí fáze se může projevit až v řádu několika let a je spojena se záněty mozku a míchy, chronickým zánětem kloubů, chronickým únavovým syndromem.

 

Vakcína Encepur se používá k ochraně před onemocněním způsobeném viry klíšťové encefalitidy, není určena proti jiným onemocněním přenášeným klíštětem.

 

 

Podívejte se také na:

Očkování proti klíšťové encefalitidě

Česká republika patří dlouhodobě k zemím s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě. Proti klíšťové encefalitidě neexistuje specifická léčba, o to větší význam má prevence.

Našli jste, co jste hledali? ANO / NE
Je nám líto, že jste nenašli informaci, která Vás zajímá. Můžete ještě zkusit mapu stránek nebo nám napište e-mail.
Děkujeme za Vaši zpětnou vazbu. Podělte se s námi o Váš příběh, napište nám na e-mail cz.info@gsk.com.
Sdílejte www.stop-kliste.cz se svou rodinou, přáteli a známými.