Očkování proti klíšťové encefalitidě

Encepur: vakcína proti klíšťové encefalitidě

Česká republika patří dlouhodobě k zemím s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě. Proti klíšťové encefalitidě neexistuje specifická léčba, o to větší význam má prevence. Vysokou míru ochrany před touto nemocí může nabídnout očkování proti klíšťové encefalitidě vakcínou Encepur, která je k dostání ve variantách pro děti i dospělé. Základní očkování se skládá ze tří dávek, za 3 roky je nutné první přeočkování. Ochranu proti klíšťové encefalitidě lze očekávat přibližně 2 týdny po druhé dávce. Další dávky jsou důležité pro dlouhodobou ochranu. O výběru konkrétní vakcíny je vhodné poradit se s lékařem.

Očkování proti klíšťové encefalitidě u dětí a dospělých

Očkování dětí proti klíšťové encefalitidě je možné již od 1 roku věku. Očkování novorozenců ani očkování kojenců do 1 roku věku se neprovádí. Často se stává, že rodiče zajistí očkování proti klíšťové encefalitidě dětem, sebe však opomenou. Průběh onemocnění přitom bývá u dospělých a starších lidí závažnější a častěji zanechává následky, které mohou být trvalé. V nejzávažnějších případech může onemocnění skončit i smrtí.

  • Dětská forma inaktivované vakcíny Encepur: od 1 roku do 11 let včetně.
  • Dospělá forma inaktivované vakcíny Encepur: od 12 let.

Kdy neočkovat?

Nepoužívejte vakcínu Encepur:

  • Pokud víte, že u Vás dochází k závažné alergické reakci na léčivou látku nebo na kteroukoli další složku této vakcíny nebo na rezidua pocházející z výrobního procesu (formaldehyd, chlortetracyklin, gentamycin, neomycin, kuřecí a vaječné bílkoviny).
  • Pokud trpíte akutním onemocněním, které vyžaduje léčbu. V takovém případě nemáte být očkován(a), dokud neuplynou alespoň dva týdny od úplného uzdravení.
  • Pokud jste měl(a) komplikace po předchozím očkování vakcínou Encepur. V takovém případě nemáte být očkován(a) stejnou vakcínou, dokud se neobjasní příčiny komplikací.
  • Je nutné pečlivě zvážit očkování u osob s anamnézou závažných poruch nervového systému.

 

Je ochrana očkováním stoprocentní?

Podobně jako jiné vakcíny ani vakcína Encepur nemusí ochránit 100 % očkovaných osob.

 

Vyskytují se po očkování nežádoucí účinky?

Podobně jako všechny vakcíny může mít i vakcína Encepur nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého. Mezi velmi časté nežádoucí účinky patří bolest hlavy, bolest svalů, bolest v místě vpichu injekce, horečka.

 

Očkování a těhotenství či kojení

Bezpečnost očkování proti klíšťové encefalitidě během těhotenství a kojení nebyla v klinických studiích stanovena. Proto je nutno pečlivě zvážit riziko a prospěch očkování proti klíšťové encefalitidě u těhotných nebo kojících žen.

Podívejte se také na:

Cena očkování

Očkování proti klíšťové encefalitidě se řadí mezi tzv. nepovinná očkování, která zpravidla nejsou hrazena zdravotními pojišťovnami. V závislosti na konkrétní zdravotní pojišťovně a aktuálních akcích pro její pojištěnce je ale možné využít poměrně často poskytované příspěvky na očkování.

Našli jste, co jste hledali? ANO / NE
Je nám líto, že jste nenašli informaci, která Vás zajímá. Můžete ještě zkusit mapu stránek nebo nám napište e-mail.
Děkujeme za Vaši zpětnou vazbu. Podělte se s námi o Váš příběh, napište nám na e-mail cz.info@gsk.com.
Sdílejte www.stop-kliste.cz se svou rodinou, přáteli a známými.